Aloe Vera Nedir

Aloe Vera Nedir

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera, sıcak ve kuru iklimlerde yetişen kaktüs benzeri bir bitkidir. Aloe, ilaç yapımında kullanılan iki madde olan jel ve lateksi üretmektedir. Aloe vera jeli, aloe bitki yaprağının iç kısmında bulunan açık, jöle benzeri bir maddedir. Aloe lateksi ise, bitkinin zarının hemen altında yer alan ve sarı renkte olan maddedir.

Bazı aloe vera ürünleri ezilmiş bütün yapraktan yapılmaktadır. Bu nedenle bu ürünler hem jel hem de lateksi bir arada bulundururlar. Aynı zamanda İncil’de de yer alan aloe vera bitkisi, tütsü olarak kullanılan alakasız bir kokuya sahip odunsu bir bitkidir.

Aloe bitkisinin 300’den fazla türü vardır. Ancak Aloe barbadensis (aloe vera); bu türler arasında en iyi bilinen aynı zamanda, sağlık ve güzellik alanında kullanılan türdür. Bu dikenli dolgun aloe vera çiçeği Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güney ve batı bölgelerinde kuru, tropikal iklimlerde doğal olarak yetişmektedir. Yüzyıllar önce insanlar, bitkinin sahip olduğu güzel görünümünden daha fazlasını sunabileceğinin farkına varmıştır. Aloe veranın içinde bulunan jel ve özsuyu; cilt sorunlarından sindirim problemlerine kadar birçok alanda kullanılan popüler bir bitkisel çözüm olmuştur.

Aloe Vera Faydaları

Aloe veranın yardım ettiği söylenen tüm sağlık sorunlarını tedavi edebileceğini kanıtlamak için yeterli bilgiler bulunmamaktadır. Bilinen aloe vera bitkisinin faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Sindirim yardımı:Aloe lateks, aloe veraya laksatif özelliklerini veren ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek bir antrakinon olan aloin içermektedir.
  • Sivilce gibi cilt rahatsızlıkları: Aloe kremleri, cilt üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve kaşıntı ve iltihaplanmayı yatıştırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.
  • Güneş yanığını hafifletmesi: Bazı insanlar güneş yanığını hafifletmede aloe veranın işe yaradığını belirmektedir. Jelin soğutma etkisini kendiniz de deneyimlemiş olabilirsiniz, ancak cilt iyileşmesini hızlandırabileceği iddiasını destekleyen araştırmalar sınırlıdır. Örneğin yapılan küçük bir çalışma; aloe veranın bir plaseboya kıyasla, güneş yanığının iyileştirilmesi üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığını bulmuştur.
  • Yara: Aloe jeli yaralarda yanık etkisinin kesilmesine yardımcı olabilir. Açık yaraya sürülmemelidir.
  • Mide ekşimesi: Araştırmacılar aloe vera’nın mide ekşimesi ve kusma dahil gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) birkaç semptomunu azaltılmasına yardımcı olabileceğini gözlemlemiştir.

Aloe Vera Ne İşe Yarar?

 

Yukarıda yer alan faydaların dışında aloe vera, şu amaçlarla da kullanılmaktadır:

  • Taze tutmanın bir yolu: Yapılan bir çalışmada; domateslerin dışına uygulanan aloe vera jelinin, olgunlaşmayı geciktirerek gıdanın kalite ve tazeliğini korumaya yardımcı olduğunu ve gıda üzerinde bazı bakterilerin gelişmesini engellediğini bulmuştur. (9)
  • Bir gargara olarak: Aloe vera gargaralarının ağız içindeki plakları azaltmaya yardımcı olduğu çalışmalarca gösterilmiştir.

Aloe Veranın Cilde Faydaları

Aloe vera cilde faydaları ile ön plana çıkan bir bitki olduğu için dolayısıyla, güzellik ve kozmetik dünyasında yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Onu nemlendiricilerden toniklere, şampuanlara ve bakım kremlerine kadar her şeyde bulmanız mümkündür.

Aloe vera, kozmetik ve güzellik ürünlerinde neden kullanılır? Çünkü bu bitki cildin nemlendirilmesi ve temiz tutması özellikleriyle bilinmektedir. Aynı zamanda cildimiz ve yaşam fonksiyonlarımız için önemli olan A vitamini, C vitamini ve E vitamini bakımından oldukça zengindir.

Cilt sağlığının korunmasına yardımcı bu vitaminlerin tümünü içeren multivitamin ürünlerini buradan satın alabilirsiniz!

Buna ek olarak, sekiz temel amino asit içerisinden yedisini içermektedir. Ayrıca, anti-inflamatuar özellikleriyle de bilinmektedir. Ancak bazı muhalif kesimler; aloe veranın, bu etkiye sahip olduğundan kesin olarak bahsedilebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.

Ayrıca aloe vera içeren saç bakım ürünleri de bulmanız mümkündür. Bazı güzellik uzmanları, yaprakların içinde bulunan jeli doğrudan saçlarına uygular ve aloe verayı bir saç kremi olarak kullanırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir